Biblioteka

1006, 2024
Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w naszej bibliotece

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w naszej bibliotece

W dniach 1-7 czerwca obchodziliśmy XXIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Było to wspaniałe święto literatury, które w naszej bibliotece świętowaliśmy, przez cały  tydzień,   razem z  Biblioteką Publiczną, przedszkolakami i Jadzią Pętelką, bohaterką popularnej serii książek dla najmłodszych. Wydarzenie uświetnili zaproszeni goście, miłośniczki książek,  Panie Michalina Dąbrowska, Żaneta Grzenkowicz, Kasia Pajączkowska i Klaudia Andrik. Panie,nie tylko czytały dzieciom wybrane książki o Jadzi Pętelce,  ale również angażowały je w różnorodne atrakcje. Plotły warkoczyki, rozmawiały o zaletach czytania, a także przygotowały dla dzieci quizy i kalambury. Nie zabrakło również słodkich upominków, które umiliły maluchom  czas spędzony w bibliotece. Dzięki zaangażowaniu naszych gości, dzieci miały okazję nie tylko posłuchać ciekawych opowieści, ale również aktywnie uczestniczyć w zabawach związanych z literaturą. Dziękujemy!   Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to doskonała okazja, by przypomnieć, jak ważne jest czytanie, i jak wiele radości może ono przynieść.      

2805, 2024
Spotkanie autorskie z Andrzejem Lancem

Spotkanie autorskie z Andrzejem Lancem

Dziś mieliśmy niezwykłą przyjemność gościć na spotkaniu autorskim Pana Andrzeja Lanca, autora książki "Kaszubaki. Bajki o stworach z kaszubskiej paki". W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas 4 i 8  oraz dzieci uczęszczające na zajęcia z języka kaszubskiego. Pan Andrzej podzielił się z nami historią Kaszub, a dzieci miały okazję poznać bogactwo mitologii kaszubskiej, odkrywając fascynujące postacie i legendy regionu. Książka Pana Andrzeja przekazuje ważne wartości, takie jak przyjaźń, odwaga, współpraca i szacunek dla innych. Opowieści są pełne humoru, akcji i życiowej mądrości, wprowadzając czytelników w tajemniczy świat kaszubskiego folkloru. Dziękujemy Panu Andrzejowi za inspirujące spotkanie oraz Gminnej Bibliotece Publicznej w Łęczycach za zaproszenie!

2405, 2024
Sensoryczny kogel - mogel

Sensoryczny kogel - mogel

W bibliotece odbyło się ostatnie spotkanie w ramach projektu "Sensoryczny kogel-mogel". Tym razem z przedszkolakami z grupy 0E, świętowaliśmy Dzień Afryki. Na początku dzieci, wraz z Panią Kasią z Rady Rodziców, poszukiwały w książkach afrykańskich zwierząt. Następnie  tworzyły  piękne kolorowe lwie grzywy. Projekt "Sensoryczny kogel-mogel" realizowany był przez cały rok szkolny, we współpracy z Biblioteką Publiczną, dostarczając dzieciom niezapomnianych sensorycznych  doświadczeń.

2405, 2024
Zdrowe przygody Filipa

Zdrowe przygody Filipa

W ramach projektu "Zdrowe przygody Filipa" uczniowie z klasy 1A zrealizowali kolejny moduł. Tym razem przeczytaliśmy książkę "Filip i najazd intruzów", która opowiadała o zachowaniu higieny i dbaniu o czystość. Po lekturze dzieci miały okazję zagrać w kalambury, pokazując różne czynności higieniczne. Dodatkowo uczniowie poszukiwali wirusów i bakterii w bibliotece, rozwiązując przy tym ciekawe zagadki. Na koniec otrzymali tematyczne kolorowanki. Było to kolejne pełne emocji i nauki spotkanie, które przypomniało dzieciom, jak ważna jest higiena i dbanie o zdrowie.

2405, 2024
Warsztaty plastyczne z klasą 3 b

Warsztaty plastyczne z klasą 3 b

W ramach projektu uczniowie wykonali zielniki. Na kartkach ze starych książek malowali kwiaty i inne rośliny. Dzięki temu powstały piękne, ręcznie zdobione zielniki, które łączą w sobie elementy recyklingu i sztuki. Zielnik wyeksponowano na korytarzu szkolnym. 

2105, 2024
Poetyckie inspiracje w Bibliotece: Spotkanie z Panią Marią

Poetyckie inspiracje w Bibliotece: Spotkanie z Panią Marią

W  bibliotece odbyło się wyjątkowe spotkanie z panią Marią, lokalną poetką, mieszkanką Łęczyc. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klasy 7a. Pani Maria zaprezentowała zgromadzonym  swoje  wiersze, opowiedziała także o emocjach, jakie towarzyszą Jej podczas pisania i o tym, skąd czerpie inspiracje na nowe zwrotki. Po zakończeniu części autorskiej, uczniowie podzieleni na grupy, próbowali swoich sił w tworzeniu poezji. Każda grupa miała okazję napisać własne wierszyki, inspirując się słowami i historiami pani Marii. Dziękujemy pani Marii za przybycie i podzielenie się swoją twórczością oraz uczniom klasy 7a za aktywny udział i kreatywność! Spotkanie zorganizowano we współpracy z Biblioteką Publiczną.

1705, 2024
Herbatka ...po angielsku

Herbatka ...po angielsku

Dzisiaj zakończyliśmy nasz  projekt "Podróże małe i duże", celebrując ten moment przy tradycyjnej angielskiej herbatce. Było to wyjątkowe spotkanie, które podsumowało nasze roczne wspólne podróże, najpierw po Warszawie, a w drugim półroczu po Wielkiej Brytanii. Podczas tego wyjątkowego popołudnia oglądaliśmy także  nasze "Dzienniczki  podróżnika", w którym zapisywaliśmy najciekawsze momenty z literackiej podróży z rodziną    Mazurskich. Dopełnieniem tej podróży były słodkości, które towarzyszyły naszej herbatce. A jakie były wrażenia smakowe po upiciu łyka herbatki z mlekiem? Wrażenia smakowe były różne i  uwieńczone na fotkach:)

0905, 2024
Dzień Książki. Dzień Bibliotekarza

Dzień Książki. Dzień Bibliotekarza

Z okazji Dnia Biblioteki i Dnia Bibliotekarza gościliśmy w bibliotece  przedszkolaki. Przez tydzień maluchy przychodziły do biblioteki, aby złożyć życzenia Paniom Bibliotekarkom. Dzieci wręczyły bibliotekarkom również  laurki i kwiaty, wyrażając swoją wdzięczność za ich pracę. Podczas wizyty dzieci dowiedziały się, jak korzystać z biblioteki. Panie bibliotekarki opowiadały im o tym, jak dbać o książki, jak je wypożyczać i jak zachowywać się w bibliotece. Dzieci miały także możliwość obejrzenia różnych rodzajów książek. Największe zainteresowanie wzbudziły kolorowe książeczki z obrazkami, książki interaktywne i książki dźwiękowe.  Dzieci z zachwytem oglądały również przedstawienia,  w teatrzyku kamishibai, pełne pięknych ilustracji i ciekawych opowieści. Do zobaczenia w bibliotece, Przedszkolaki!

0805, 2024
PANI JUSTYNO, PANI  praca jest jak książka, która inspiruje i uzdrawia.

PANI JUSTYNO, PANI praca jest jak książka, która inspiruje i uzdrawia.

Pani Justyno, Pani praca jest jak książka, która inspiruje i uzdrawia.   Dziś w bibliotece odbyło się wyjątkowe spotkanie z okazji Dnia Pielęgniarki. Gościliśmy przedszkolaki z grupy 0F oraz panią Justynę - szkolną pielęgniarkę. Dzieci miały okazję poczuć się jak w prawdziwej przychodni, gdzie pani pielęgniarka przeprowadzała różnorodne badania. Dzieci aktywnie uczestniczyły w warsztatach udzielania pierwszej pomocy, praktykując bandażowanie, owijanie oraz sprawdzanie temperatury. Po tych praktycznych zajęciach przyszedł czas na relaksujące czytanie książeczki o zdrowym odżywianiu, po którym odbyła się dłuuuga dyskusja na temat tego, co jest zdrowe i jak dbać o swoje ciało. Serdecznie dziękujemy pani Justynie za udział w spotkaniu i podzielenie swoją wiedzą i doświadczeniem z najmłodszymi czytelnikami naszej biblioteki.  

2604, 2024
Czytamy ( z klasą 3 b) Lekturki spod chmurki

Czytamy ( z klasą 3 b) Lekturki spod chmurki

W ramach projektu "Czytamy z klasą. Lekturki spod chmurki" dzieci z klasy 3 b  wykonały eko-prace plastyczne, używając rolek po papierze toaletowym. Z tego recyklingowego materiału powstała piękna galeria prac kwiatowych, która teraz dekoruje korytarz szkolny. 

2604, 2024
Spotkanie autorskie z Krzysztofem Piersą

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Piersą

Dziś mieliśmy przyjemność gościć w szkole Krzysztofa Piersę, pisarza -  terapeutę specjalizującego się w leczeniu uzależnień od komputerów i internetu, który podzielił się swoimi doświadczeniami z młodzieżą z klas 6,7 i 8. Spotkanie odbyło się w ramach obchodów XXX Jubileuszowej Pomorskiej Wiosny Literackiej. Pan Krzysztof Piersa, człowiek o wielu zainteresowaniach, podkreślał, jak ważne jest dążenie do realizacji marzeń i pasji, powołując  się często na swoje życie i wyjście z nałogu gier komputerowych. Na podstawie napisanych przez siebie książek takich jak "Komputerowy ćpun", będącej poradnikiem dotyczącym uzależnienia od gier komputerowych, oraz "Złota rybka w szambie", która skupia się na pokonywaniu uzależnienia od smartfona i Internetu, autor przeprowadził młodzież przez tę tematykę.  Po spotkaniu uczniowie mieli okazję nabyć egzemplarze książek i otrzymać autograf. Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor za możliwość zorganizowania tego wyjątkowego spotkania.  

2404, 2024
Sialiśmy ziarenka czytelnictwa

Sialiśmy ziarenka czytelnictwa

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Iwona Pietrzak-Płachta - Nauczycielka Roku 2022, Wypożyczalnia Skrzydeł Biblioteka ZSP w Pliszczynie oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie ogłosiła III OGÓLNOPOLSKĄ AKCJĘ SIANIA NASIONEK CZYTELNICTWA

1904, 2024
#Łączy Nas Pamięć

#Łączy Nas Pamięć

# ŁączyNasPamięć   Dziś w bibliotece odbyło się spotkanie związane z 81. rocznicą powstania w getcie warszawskim. Wzięli w nim udział uczniowie  z klasy 3a.  Lekcja rozpoczęła się od projekcji filmu opartego na opowiadaniu "Pamięć drobinek"  Zofii Staneckiej. Premiera tego filmu odbyła się właśnie 19.kwietnia  o godzinie 8:00 rano. Była to animacja, mówiąca o tym, jak ważne jest pielęgnowanie przeszłości i walka o wolność. Następnie uczestnicy spotkania przystąpili do zajęć plastycznych, podczas których tworzyli symbol powstania - żonkile. Była to okazja nie tylko do artystycznego wyrazu, ale także do oddania hołdu bohaterom powstania i upamiętnienia ich właśnie  w ten sposób. Akcja Żonkile   zorganizowana została  we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną.

1804, 2024
"Zdrowe przygody Filipa"

"Zdrowe przygody Filipa"

Dzisiaj dzieci z klasy 1A przeżyły kolejną ciekawą przygodę w ramach innowacji pedagogicznej "Zdrowe przygody Filipa". Tym razem zajrzeliśmy do książki "Filip ratuje Króla Łasucha I", która skupiała się na zdrowym odżywianiu. Następnie wspólnie z dziećmi przygotowaliśmy  zdrowe i smaczne śniadanie. A to jeszcze nie koniec niespodzianek! Pani Lidka zrobiła dla nas przepysznego zielonego szejka, który był prawdziwą bombą witaminową! Dzięki tym naszym wspólnym spotkaniom dzieci dowiadują się, jak ważne jest dbanie o zdrowie i prawidłowe odżywianie się. Była to prawdziwa  uczta dla ducha i dla ciała, wszakże rzecz działa się w bibliotece!