Biblioteka
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łęczycach włączył się w akcję Narodowego Czytania
13 września 2024 roku Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łęczycach dołączył do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, której tegoroczną lekturą był dramat "Kordian" Juliusza Słowackiego. Celem wydarzenia było wspólne promowanie polskiej literatury. Podczas uroczystości uczniowie klas 7, pod opieką bibliotekarki Bogusławy Kondratko, z zaangażowaniem odczytali wybrane fragmenty dramatu. Do akcji dołączyli również nauczyciele, Dyrektor Szkoły Magdalena Petta, a także przewodnicząca Rady Rodziców Katarzyna Pajączkowska. Wspólne czytanie stworzyło wyjątkową atmosferę, budując poczucie wspólnoty i pokazując, że polska literatura łączy pokolenia, niezależnie od wieku uczestników.
Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w naszej bibliotece
W dniach 1-7 czerwca obchodziliśmy XXIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Było to wspaniałe święto literatury, które w naszej bibliotece świętowaliśmy, przez cały tydzień, razem z Biblioteką Publiczną, przedszkolakami i Jadzią Pętelką, bohaterką popularnej serii książek dla najmłodszych. Wydarzenie uświetnili zaproszeni goście, miłośniczki książek, Panie Michalina Dąbrowska, Żaneta Grzenkowicz, Kasia Pajączkowska i Klaudia Andrik. Panie,nie tylko czytały dzieciom wybrane książki o Jadzi Pętelce, ale również angażowały je w różnorodne atrakcje. Plotły warkoczyki, rozmawiały o zaletach czytania, a także przygotowały dla dzieci quizy i kalambury. Nie zabrakło również słodkich upominków, które umiliły maluchom czas spędzony w bibliotece. Dzięki zaangażowaniu naszych gości, dzieci miały okazję nie tylko posłuchać ciekawych opowieści, ale również aktywnie uczestniczyć w zabawach związanych z literaturą. Dziękujemy! Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to doskonała okazja, by przypomnieć, jak ważne jest czytanie, i jak wiele radości może ono przynieść.
Spotkanie autorskie z Andrzejem Lancem
Dziś mieliśmy niezwykłą przyjemność gościć na spotkaniu autorskim Pana Andrzeja Lanca, autora książki "Kaszubaki. Bajki o stworach z kaszubskiej paki". W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas 4 i 8 oraz dzieci uczęszczające na zajęcia z języka kaszubskiego. Pan Andrzej podzielił się z nami historią Kaszub, a dzieci miały okazję poznać bogactwo mitologii kaszubskiej, odkrywając fascynujące postacie i legendy regionu. Książka Pana Andrzeja przekazuje ważne wartości, takie jak przyjaźń, odwaga, współpraca i szacunek dla innych. Opowieści są pełne humoru, akcji i życiowej mądrości, wprowadzając czytelników w tajemniczy świat kaszubskiego folkloru. Dziękujemy Panu Andrzejowi za inspirujące spotkanie oraz Gminnej Bibliotece Publicznej w Łęczycach za zaproszenie!
Sensoryczny kogel - mogel
W bibliotece odbyło się ostatnie spotkanie w ramach projektu "Sensoryczny kogel-mogel". Tym razem z przedszkolakami z grupy 0E, świętowaliśmy Dzień Afryki. Na początku dzieci, wraz z Panią Kasią z Rady Rodziców, poszukiwały w książkach afrykańskich zwierząt. Następnie tworzyły piękne kolorowe lwie grzywy. Projekt "Sensoryczny kogel-mogel" realizowany był przez cały rok szkolny, we współpracy z Biblioteką Publiczną, dostarczając dzieciom niezapomnianych sensorycznych doświadczeń.
Zdrowe przygody Filipa
W ramach projektu "Zdrowe przygody Filipa" uczniowie z klasy 1A zrealizowali kolejny moduł. Tym razem przeczytaliśmy książkę "Filip i najazd intruzów", która opowiadała o zachowaniu higieny i dbaniu o czystość. Po lekturze dzieci miały okazję zagrać w kalambury, pokazując różne czynności higieniczne. Dodatkowo uczniowie poszukiwali wirusów i bakterii w bibliotece, rozwiązując przy tym ciekawe zagadki. Na koniec otrzymali tematyczne kolorowanki. Było to kolejne pełne emocji i nauki spotkanie, które przypomniało dzieciom, jak ważna jest higiena i dbanie o zdrowie.
Warsztaty plastyczne z klasą 3 b
W ramach projektu uczniowie wykonali zielniki. Na kartkach ze starych książek malowali kwiaty i inne rośliny. Dzięki temu powstały piękne, ręcznie zdobione zielniki, które łączą w sobie elementy recyklingu i sztuki. Zielnik wyeksponowano na korytarzu szkolnym.
Poetyckie inspiracje w Bibliotece: Spotkanie z Panią Marią
W bibliotece odbyło się wyjątkowe spotkanie z panią Marią, lokalną poetką, mieszkanką Łęczyc. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klasy 7a. Pani Maria zaprezentowała zgromadzonym swoje wiersze, opowiedziała także o emocjach, jakie towarzyszą Jej podczas pisania i o tym, skąd czerpie inspiracje na nowe zwrotki. Po zakończeniu części autorskiej, uczniowie podzieleni na grupy, próbowali swoich sił w tworzeniu poezji. Każda grupa miała okazję napisać własne wierszyki, inspirując się słowami i historiami pani Marii. Dziękujemy pani Marii za przybycie i podzielenie się swoją twórczością oraz uczniom klasy 7a za aktywny udział i kreatywność! Spotkanie zorganizowano we współpracy z Biblioteką Publiczną.
Herbatka ...po angielsku
Dzisiaj zakończyliśmy nasz projekt "Podróże małe i duże", celebrując ten moment przy tradycyjnej angielskiej herbatce. Było to wyjątkowe spotkanie, które podsumowało nasze roczne wspólne podróże, najpierw po Warszawie, a w drugim półroczu po Wielkiej Brytanii. Podczas tego wyjątkowego popołudnia oglądaliśmy także nasze "Dzienniczki podróżnika", w którym zapisywaliśmy najciekawsze momenty z literackiej podróży z rodziną Mazurskich. Dopełnieniem tej podróży były słodkości, które towarzyszyły naszej herbatce. A jakie były wrażenia smakowe po upiciu łyka herbatki z mlekiem? Wrażenia smakowe były różne i uwieńczone na fotkach:)
Dzień Książki. Dzień Bibliotekarza
Z okazji Dnia Biblioteki i Dnia Bibliotekarza gościliśmy w bibliotece przedszkolaki. Przez tydzień maluchy przychodziły do biblioteki, aby złożyć życzenia Paniom Bibliotekarkom. Dzieci wręczyły bibliotekarkom również laurki i kwiaty, wyrażając swoją wdzięczność za ich pracę. Podczas wizyty dzieci dowiedziały się, jak korzystać z biblioteki. Panie bibliotekarki opowiadały im o tym, jak dbać o książki, jak je wypożyczać i jak zachowywać się w bibliotece. Dzieci miały także możliwość obejrzenia różnych rodzajów książek. Największe zainteresowanie wzbudziły kolorowe książeczki z obrazkami, książki interaktywne i książki dźwiękowe. Dzieci z zachwytem oglądały również przedstawienia, w teatrzyku kamishibai, pełne pięknych ilustracji i ciekawych opowieści. Do zobaczenia w bibliotece, Przedszkolaki!
PANI JUSTYNO, PANI praca jest jak książka, która inspiruje i uzdrawia.
Pani Justyno, Pani praca jest jak książka, która inspiruje i uzdrawia. Dziś w bibliotece odbyło się wyjątkowe spotkanie z okazji Dnia Pielęgniarki. Gościliśmy przedszkolaki z grupy 0F oraz panią Justynę - szkolną pielęgniarkę. Dzieci miały okazję poczuć się jak w prawdziwej przychodni, gdzie pani pielęgniarka przeprowadzała różnorodne badania. Dzieci aktywnie uczestniczyły w warsztatach udzielania pierwszej pomocy, praktykując bandażowanie, owijanie oraz sprawdzanie temperatury. Po tych praktycznych zajęciach przyszedł czas na relaksujące czytanie książeczki o zdrowym odżywianiu, po którym odbyła się dłuuuga dyskusja na temat tego, co jest zdrowe i jak dbać o swoje ciało. Serdecznie dziękujemy pani Justynie za udział w spotkaniu i podzielenie swoją wiedzą i doświadczeniem z najmłodszymi czytelnikami naszej biblioteki.
Czytamy ( z klasą 3 b) Lekturki spod chmurki
W ramach projektu "Czytamy z klasą. Lekturki spod chmurki" dzieci z klasy 3 b wykonały eko-prace plastyczne, używając rolek po papierze toaletowym. Z tego recyklingowego materiału powstała piękna galeria prac kwiatowych, która teraz dekoruje korytarz szkolny.
Spotkanie autorskie z Krzysztofem Piersą
Dziś mieliśmy przyjemność gościć w szkole Krzysztofa Piersę, pisarza - terapeutę specjalizującego się w leczeniu uzależnień od komputerów i internetu, który podzielił się swoimi doświadczeniami z młodzieżą z klas 6,7 i 8. Spotkanie odbyło się w ramach obchodów XXX Jubileuszowej Pomorskiej Wiosny Literackiej. Pan Krzysztof Piersa, człowiek o wielu zainteresowaniach, podkreślał, jak ważne jest dążenie do realizacji marzeń i pasji, powołując się często na swoje życie i wyjście z nałogu gier komputerowych. Na podstawie napisanych przez siebie książek takich jak "Komputerowy ćpun", będącej poradnikiem dotyczącym uzależnienia od gier komputerowych, oraz "Złota rybka w szambie", która skupia się na pokonywaniu uzależnienia od smartfona i Internetu, autor przeprowadził młodzież przez tę tematykę. Po spotkaniu uczniowie mieli okazję nabyć egzemplarze książek i otrzymać autograf. Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor za możliwość zorganizowania tego wyjątkowego spotkania.
Sialiśmy ziarenka czytelnictwa
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Iwona Pietrzak-Płachta - Nauczycielka Roku 2022, Wypożyczalnia Skrzydeł Biblioteka ZSP w Pliszczynie oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie ogłosiła III OGÓLNOPOLSKĄ AKCJĘ SIANIA NASIONEK CZYTELNICTWA