Biblioteka

2105, 2024
Poetyckie inspiracje w Bibliotece: Spotkanie z Panią Marią

Poetyckie inspiracje w Bibliotece: Spotkanie z Panią Marią

W  bibliotece odbyło się wyjątkowe spotkanie z panią Marią, lokalną poetką, mieszkanką Łęczyc. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klasy 7a. Pani Maria zaprezentowała zgromadzonym  swoje  wiersze, opowiedziała także o emocjach, jakie towarzyszą Jej podczas pisania i o tym, skąd czerpie inspiracje na nowe zwrotki. Po zakończeniu części autorskiej, uczniowie podzieleni na grupy, próbowali swoich sił w tworzeniu poezji. Każda grupa miała okazję napisać własne wierszyki, inspirując się słowami i historiami pani Marii. Dziękujemy pani Marii za przybycie i podzielenie się swoją twórczością oraz uczniom klasy 7a za aktywny udział i kreatywność! Spotkanie zorganizowano we współpracy z Biblioteką Publiczną.

1705, 2024
Herbatka ...po angielsku

Herbatka ...po angielsku

Dzisiaj zakończyliśmy nasz  projekt "Podróże małe i duże", celebrując ten moment przy tradycyjnej angielskiej herbatce. Było to wyjątkowe spotkanie, które podsumowało nasze roczne wspólne podróże, najpierw po Warszawie, a w drugim półroczu po Wielkiej Brytanii. Podczas tego wyjątkowego popołudnia oglądaliśmy także  nasze "Dzienniczki  podróżnika", w którym zapisywaliśmy najciekawsze momenty z literackiej podróży z rodziną    Mazurskich. Dopełnieniem tej podróży były słodkości, które towarzyszyły naszej herbatce. A jakie były wrażenia smakowe po upiciu łyka herbatki z mlekiem? Wrażenia smakowe były różne i  uwieńczone na fotkach:)

0905, 2024
Dzień Książki. Dzień Bibliotekarza

Dzień Książki. Dzień Bibliotekarza

Z okazji Dnia Biblioteki i Dnia Bibliotekarza gościliśmy w bibliotece  przedszkolaki. Przez tydzień maluchy przychodziły do biblioteki, aby złożyć życzenia Paniom Bibliotekarkom. Dzieci wręczyły bibliotekarkom również  laurki i kwiaty, wyrażając swoją wdzięczność za ich pracę. Podczas wizyty dzieci dowiedziały się, jak korzystać z biblioteki. Panie bibliotekarki opowiadały im o tym, jak dbać o książki, jak je wypożyczać i jak zachowywać się w bibliotece. Dzieci miały także możliwość obejrzenia różnych rodzajów książek. Największe zainteresowanie wzbudziły kolorowe książeczki z obrazkami, książki interaktywne i książki dźwiękowe.  Dzieci z zachwytem oglądały również przedstawienia,  w teatrzyku kamishibai, pełne pięknych ilustracji i ciekawych opowieści. Do zobaczenia w bibliotece, Przedszkolaki!

0805, 2024
PANI JUSTYNO, PANI  praca jest jak książka, która inspiruje i uzdrawia.

PANI JUSTYNO, PANI praca jest jak książka, która inspiruje i uzdrawia.

Pani Justyno, Pani praca jest jak książka, która inspiruje i uzdrawia.   Dziś w bibliotece odbyło się wyjątkowe spotkanie z okazji Dnia Pielęgniarki. Gościliśmy przedszkolaki z grupy 0F oraz panią Justynę - szkolną pielęgniarkę. Dzieci miały okazję poczuć się jak w prawdziwej przychodni, gdzie pani pielęgniarka przeprowadzała różnorodne badania. Dzieci aktywnie uczestniczyły w warsztatach udzielania pierwszej pomocy, praktykując bandażowanie, owijanie oraz sprawdzanie temperatury. Po tych praktycznych zajęciach przyszedł czas na relaksujące czytanie książeczki o zdrowym odżywianiu, po którym odbyła się dłuuuga dyskusja na temat tego, co jest zdrowe i jak dbać o swoje ciało. Serdecznie dziękujemy pani Justynie za udział w spotkaniu i podzielenie swoją wiedzą i doświadczeniem z najmłodszymi czytelnikami naszej biblioteki.  

2604, 2024
Czytamy ( z klasą 3 b) Lekturki spod chmurki

Czytamy ( z klasą 3 b) Lekturki spod chmurki

W ramach projektu "Czytamy z klasą. Lekturki spod chmurki" dzieci z klasy 3 b  wykonały eko-prace plastyczne, używając rolek po papierze toaletowym. Z tego recyklingowego materiału powstała piękna galeria prac kwiatowych, która teraz dekoruje korytarz szkolny. 

2604, 2024
Spotkanie autorskie z Krzysztofem Piersą

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Piersą

Dziś mieliśmy przyjemność gościć w szkole Krzysztofa Piersę, pisarza -  terapeutę specjalizującego się w leczeniu uzależnień od komputerów i internetu, który podzielił się swoimi doświadczeniami z młodzieżą z klas 6,7 i 8. Spotkanie odbyło się w ramach obchodów XXX Jubileuszowej Pomorskiej Wiosny Literackiej. Pan Krzysztof Piersa, człowiek o wielu zainteresowaniach, podkreślał, jak ważne jest dążenie do realizacji marzeń i pasji, powołując  się często na swoje życie i wyjście z nałogu gier komputerowych. Na podstawie napisanych przez siebie książek takich jak "Komputerowy ćpun", będącej poradnikiem dotyczącym uzależnienia od gier komputerowych, oraz "Złota rybka w szambie", która skupia się na pokonywaniu uzależnienia od smartfona i Internetu, autor przeprowadził młodzież przez tę tematykę.  Po spotkaniu uczniowie mieli okazję nabyć egzemplarze książek i otrzymać autograf. Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor za możliwość zorganizowania tego wyjątkowego spotkania.  

2404, 2024
Sialiśmy ziarenka czytelnictwa

Sialiśmy ziarenka czytelnictwa

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Iwona Pietrzak-Płachta - Nauczycielka Roku 2022, Wypożyczalnia Skrzydeł Biblioteka ZSP w Pliszczynie oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie ogłosiła III OGÓLNOPOLSKĄ AKCJĘ SIANIA NASIONEK CZYTELNICTWA

1904, 2024
#Łączy Nas Pamięć

#Łączy Nas Pamięć

# ŁączyNasPamięć   Dziś w bibliotece odbyło się spotkanie związane z 81. rocznicą powstania w getcie warszawskim. Wzięli w nim udział uczniowie  z klasy 3a.  Lekcja rozpoczęła się od projekcji filmu opartego na opowiadaniu "Pamięć drobinek"  Zofii Staneckiej. Premiera tego filmu odbyła się właśnie 19.kwietnia  o godzinie 8:00 rano. Była to animacja, mówiąca o tym, jak ważne jest pielęgnowanie przeszłości i walka o wolność. Następnie uczestnicy spotkania przystąpili do zajęć plastycznych, podczas których tworzyli symbol powstania - żonkile. Była to okazja nie tylko do artystycznego wyrazu, ale także do oddania hołdu bohaterom powstania i upamiętnienia ich właśnie  w ten sposób. Akcja Żonkile   zorganizowana została  we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną.

1804, 2024
"Zdrowe przygody Filipa"

"Zdrowe przygody Filipa"

Dzisiaj dzieci z klasy 1A przeżyły kolejną ciekawą przygodę w ramach innowacji pedagogicznej "Zdrowe przygody Filipa". Tym razem zajrzeliśmy do książki "Filip ratuje Króla Łasucha I", która skupiała się na zdrowym odżywianiu. Następnie wspólnie z dziećmi przygotowaliśmy  zdrowe i smaczne śniadanie. A to jeszcze nie koniec niespodzianek! Pani Lidka zrobiła dla nas przepysznego zielonego szejka, który był prawdziwą bombą witaminową! Dzięki tym naszym wspólnym spotkaniom dzieci dowiadują się, jak ważne jest dbanie o zdrowie i prawidłowe odżywianie się. Była to prawdziwa  uczta dla ducha i dla ciała, wszakże rzecz działa się w bibliotece!  

1004, 2024
Sukces naszej biblioteki! Otrzymaliśmy dofinansowanie na rozwój czytelnictwa

Sukces naszej biblioteki! Otrzymaliśmy dofinansowanie na rozwój czytelnictwa

  Miło nam poinformować, że biblioteka szkolna otrzymała dofinansowania w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Dzięki przyznanej dotacji w wysokości 3.000 złotych, będziemy mogli wzbogacić księgozbiór dla naszych przedszkolaków. To jednak nie koniec dobrych wieści! Dodatkowo biblioteka otrzymała również 15.000 złotych z przeznaczeniem na nowości wydawnicze, zakup elementów wyposażenia biblioteki szkolnej oraz promocję czytelnictwa. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021- 2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3. Szczegóły już wkrótce

0304, 2024
Bądź dobry dla zwierząt ...

Bądź dobry dla zwierząt ...

W ramach realizacji projektu "Czytamy z klasą. Lekturki spod chmurki", uczniowie  z klasy 3 b zrealizowali moduł  2 pod nazwą "Bądź dobry dla zwierząt". Podczas tego modułu dzieci przeczytały książkę „Psie troski” Ta inspirująca lektura pomogła dzieciom zrozumieć, jak ważne jest odpowiedzialne podejście do opieki nad psami . w nawiązaniu do lektury uzupełniły w lekturniki odpowiednie strony. Odbyły się także warsztaty plastyczne podczas których dzieci wykonały pomysłowe karmniki dla zwierząt oraz „kocie” organizery na przybory szkolne. Z okazji Dnia Kota uczniowie mieli także okazję  spotkać się z weterynarzem, Panem Wojciechem. Podczas spotkania pan weterynarz podzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem, odpowiadał na pytania uczniów oraz przekazywał praktyczne wskazówki, które pomogą dbać o swoich futrzanych przyjaciół. Podczas  kolejnego spotkania, tym razem z  koleżankami z klasy, Leną i Izą, którzy pasjonują się końmi i nauką jazdy na koniu, uczniowie mieli okazję poznać stajnię oraz sprzęt do jazdy konnej. Mogli przymierzyć różne elementy wyposażenia i przeglądać książki poświęcone tematyce koni. To było fascynujące doświadczenie, które pozwoliło im lepiej zrozumieć świat koni i pasję swoich koleżanek. Po zakończeniu modułu 2 "Bądź dobry dla zwierząt", uczniowie  szykują się do realizacji  modułu 3 "Bądź dobry dla roślin". W ramach tego modułu będą mieli okazję zgłębić tematykę dbałości o rośliny, będą mogli zrozumieć, jak ważne jest odpowiedzialne podejście do środowiska naturalnego i jakie korzyści przynosi nam pielęgnowanie roślin.

2603, 2024
Filip na feralnej wyspie

Filip na feralnej wyspie

Dzisiaj odbyło się drugie spotkanie w ramach innowacji pedagogicznej "Zdrowe przygody Filipa". Tematem naszej dyskusji były używki. Rozmawialiśmy o ich wpływie na zdrowie i dlaczego warto unikać ich spożywania. Po dyskusji przyszedł czas na rozrywkę - graliśmy w kalambury oraz rozwiązaliśmy krzyżówkę związane z tematem spotkania. W trakcie zajęć pomogła  nam Pani Kasia. Było to kolejne ciekawe i pouczające spotkanie, które przyczyniło się do poszerzenia naszej wiedzy na temat zdrowego stylu życia.

2003, 2024
Dzień Pandy

Dzień Pandy

W bibliotece odbyło się kolejne spotkanie przedszkolaków z grupy 0E w ramach projektu "Sensoryczny kogel mogel". Tym razem mieliśmy okazję świętować Dzień Pandy! Podczas warsztatów dzieci szukały ukrytej pandy między stronami książki. Następnie bawiły się  w pandę-fitness, wykonując zabawne ćwiczenia gimnastyczne. Po tym przyszła kolej na tworzenie  portretów pandy. Dodatkowo dołączyła do nas uczennica Iga, w przebraniu pandy. Dzieci były zachwycone! To było naprawdę PANDASTYCZNE spotkanie! P. S. Serdecznie dziękujemy Pani Kasi za w zorganizowaniu  wydarzenia.

1103, 2024
Świętowaliśmy z Sołtysami Ich święto

Świętowaliśmy z Sołtysami Ich święto

Dzisiaj w naszej Bibliotece odbyło się wyjątkowe wydarzenie - spotkanie z okazji Dnia Sołtysa. Wśród grona zaproszonych  znaleźli się Pan Michał Mach, sołtys Sołectwa Łęczyce, Pan Krzysztof Karczewski, sołtys Sołectwa Strzelęcino oraz Pani Katarzyna Pajączkowska, przewodnicząca Rady Rodziców. Towarzyszyły im również uczennice z klas szóstych, które wraz z sołtysami przygotowały wyjątkowe lapbooki poświęcone wymienionym sołectwom. Lapbooki stanowiły zestawienie informacji o zabytkach, ciekawostkach oraz historii każdego sołectwa. Wykonawcy starannie opracowali materiały, by móc podzielić się nimi z innymi. Dodatkowo, podczas tego wyjątkowego spotkania, uczennice miały możliwość przeprowadzenia wywiadów z sołtysami. To nie tylko pozwoliło im zgłębić tajniki zarządzania sołectwem, ale także stanowiło doskonałą okazję do poznania lokalnej kultury. Korzystając z okazji, życzymy Sołtysom nieustającej energii i zaangażowania w służbę dla społeczności lokalnej. Niech Wasza praca przynosi owocne rezultaty, inspiruje innych do działania, a zdrowie i pomyślność towarzyszą Wam na każdym kroku. Bardzo dziękujemy wszystkim obecnym za aktywny udział i zaangażowanie podczas dzisiejszego spotkania.   Bibliotekarki