List otwarty do Mieszkańców Gminy Łęczyce

Łęczyce, 27 kwietnia 2023 r.

 

Drodzy Mieszkańcy Gminy Łęczyce,

piszemy ten list, pragnąc zwrócić uwagę na duże zanieczyszczenie naszego otoczenia. Wiele terenów naszej Gminy jest bardzo zaśmieconych i niechlujnych.

Pewnie zauważyliście, że w rowach przy drogach i  w lasach jest pełno śmieci. Uważamy, że wynika to z lenistwa, gdyż niektórym zwyczajnie nie chce się podejść do kosza na odpady, których w naszej Gminie jest sporo. Do listu dołączamy widoki zanieczyszczonych okolic naszej gminy, abyście sami się przekonali, że jest to bardzo przykre. Przecież odpady wyrzucone do środowiska naturalnego nie tylko niszczą jego wygląd, ale także przyczyniają się do wymierania zwierząt. Mogą one połknąć opakowanie, np. po chipsach lub zahaczyć o jakiś drut, raniąc się.

Jako mieszkańcy powinniśmy zadbać o nasze tereny, aby uśmiechać się na widok czystego środowiska, w którym żyjemy. Nie możemy przymykać oczu widząc, jak inni je niszczą. Nie dopuśćmy do tego, abyśmy widzieli czyste rzeki i lasy tylko na zdjęciach.

Stop śmieciom! Tak dla segregacji! Dbajmy o otoczenie. Proponujemy kilka sposobów, które wspomogą oczyszczenie naszej okolicy. Przede wszystkim, segregujmy śmieci. Zadbajmy o rośliny wokół nas. Organizujmy akcje sprzątania naszej małej ojczyzny. Rozpowszechniajmy wiedzę o segregacji.

Podsumowując, nasza okolica potrzebuje pomocy. Zadbajmy o to, abyśmy wychodząc na spacer, mogli cieszyć się czystym środowiskiem, a nie zanieczyszczonym krajobrazem oraz o to, by nasza okolica była bezpieczna.

Uczniowie naszej  klasy, na lekcji informatyki, stworzyli filmik z ujęciami zdjęć, którre sami robiliśmy podczas poszukiwań miejsc zanieczyszczonych... Zróbmy razem wszystko, by oczyścić naszą gminę.

 

Z poważaniem

Klasa VIa

P.S. Popatrzcie na naszą filmową relację :(