Biblioteka
„Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”
W dniu dzisiejszym, spotkaniem czytelniczym z klasą 1 a, rozpoczęliśmy 20.Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Młodzi czytelnicy obejrzeli (w teatrzyku kamishibai) przepięknie ilustrowaną bajkę pt „Noc w bibliotece”, następnie wywiązała się dyskusja na tematy iście …biblioteczneJ. Dzieciaki pobawiły się również w literackich detektywów, rozszyfrowując zakodowane bajki. Uff, nie było łatwo, ale wszyscy detektywi poradzili sobie znakomicie i zasłużyli na nagrody. Do zobaczenia ...już jutro w „Mojej, Twojej, Naszej – BIBLIOTECE”. Wasze Panie Bibliotekarki – A., K., i B.
Książkowe nowości w Bibliotece!
"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem." /przysłowie chińskie/ Miło nam poinformować, że otrzymaliśmy od RADY RODZICÓW fundusze na zakup NOWOŚCI CZYTELNICZYCH. Serdecznie dziękujemy Przewodniczącej Rady Rodziców, Pani Katarzynie Pajączkowskiej za 27 książkowych powodów do radości. Zapraszamy do biblioteki!
Świętujemy Dzień Marchewki
Za nami kolejne działania w ramach projektu "Sensoryczny kogel-mogel". W dniu dzisiejszym z przedszkolakami z grupy OE porozmawialiśmy sobie o MARCHEWKACH. A to za sprawą zabawnej, cudownie zilustrowanej książki pt. "ZA DUŻO MARCHEWEK". Książki, o Króliku, który kocha marchewki (nie tylko jeść!), książki, która pokazuje, jak siła przyjaźni pomaga przetrwać trudne chwile w życiu, nawet gdy po drodze spotykają nas niezbyt miłe niespodzianki. A dzielenie się z innymi jest ważniejsze niż posiadanie. Po wysłuchaniu tekstu dzieci układały puzzle oraz kolorowały...zgadnijcie co?, no pewnie że marchewki! Do wspólnej, marchewkowej zabawy dołączyły również dzieci z klasy 3 a, które podczas zajęć, oprócz uważnego słuchania tekstu... wykreślały, łączyły, szukały, rysowały...marchewki!
A to ci niespodzianka ! Ale nam się fartnęło!
A to ci niespodzianka! Ale nam się dziś fartnęło! Sama Kasia Keller - pisarka, autorka przygód chłopca - Tomasza Niefarta - odwiedziła dziś naszą bibliotekę i ...klasę 3 b. Pani Kasia, zachwycona transparentem, wykonanym przez uczniów z klasy 3 b z okazji Światowego Dnia Książki, na którym widnieje również okładka książki "Tomasz Niefart. Skazany na porażkę" chciała osobiście podziękować małym artystom. Odwiedziła uczniów w ich klasie i podarowała im najnowszą, jeszcze cieplutką i pachnącą drukiem książkę "Tomasz Niefart. Pechowo się składa". Będzie co czytać! Ale nam się dziś szczęśliwie złożyło! Pani Kasiu, dziękujemy...i oczywiście zapraszamy!
Podróże małe i duże ....
Realizując kolejne zadania z projektu edukacyjnego „Podróże małe i duże”, w module wiosennym uczniowie z klasy 4 b poznają Włochy. Wcześniej przypomnieli sobie przygody psa Lampo, który niegdyś podróżował pociągiem, uzupełnili Dzienniczki Podróżnika…i dzisiaj wybrali się pociągiem do Lęborka. Na zaproszenie właściciela Pizzerii „Gowid” odbyli warsztaty robienia pizzy. Dzieci, po zapoznaniu się z techniką wykonania pizzy, wcieliły się w rolę kucharzy i przyrządziły pizze według własnych upodobań smakowych. Włoskie placki wyglądały cudownie, a jeszcze lepiej smakowały. Po pysznym posiłku, za który bardzo serdecznie dziękujemy właścicielowi, mali podróżnicy zjedli lody (prawie włoskie:). Przespacerowali się po Lęborku, zrobili zakupy w sklepie TEDi. Obkupieni w różne cudeńka i bardzo zadowoleni wrócili pociągiem do Godętowa, a potem piechotką do szkoły.
Świętujemy po raz drugi Światowy Dzień Książki
23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji, także w nawiązaniu do 100-lecia Walta Disneya, którego rocznicę obchodzimy w tym roku, Panie Bibliotekarki przygotowały dla uczniów z klasy 2 a moc atrakcji. Głośne czytanie wybranych książek, zabawy literackie (napisanie własnej bajki, trzeba przyznać, całkiem ciekawej) i turniej muzyczny „Jaka to melodia?”, przeniosły dzieci w zaczarowany świat Walta Disneya.
Światowy Dzień Książki
Dzisiaj, z okazji obchodzonego 23 kwietnia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, Biblioteka Szkolna we współpracy z klasą 3 b zorganizowała happening promujący czytelnictwo i książkę. Korzystając ze słonecznej pogody maszerowaliśmy ulicami Łęczyc, z tematycznym transparentem, który dzieci wcześniej przygotowały. Rozdawaliśmy przechodniom zakładki do książek. Odwiedziliśmy także Urząd Gminy w Łęczycach, gdzie zostaliśmy ciepło przyjęci przez Zastępcę Wójta – Panią Bożenę Pruchniewską oraz Sekretarza Gminy - Panią Ilonę Piotrowską. Za propagowanie czytelnictwa dzieci otrzymały upominki, za które serdecznie dziękują.
Już są! Już można je układać! Kostki Rubika czekają na Was w bibliotece
Kto z nas nie zna kostki Rubika? Ta logiczna zabawka, stworzona przez Erno Rubika w 1974 roku, trafiła do Polski w latach 80-tych i od razu zyskała grono fanów. Układanie kostki uczy cierpliwości, rozwija pamięć oraz logiczne myślenie. Zabawa kostką polega na takim ułożeniu kwadratów, aby na każdej ścianie wszystkie posiadały jeden kolor. Jak tego dokonać? Nie jest to takie łatwe, o czym przekonali się uczniowie, którzy dzisiaj w bibliotece do woli przekładali w dłoniach kostki, według różnych (póki co, sobie znanych) algorytmów. Pierwsze szlify za nami. Gramy, układamy i poznajemy różne techniki układania kostki. Jednym słowem, przygotowujemy się do TURNIEJU UKŁADANIA KOSTKI RUBIKA! A to…już niedługo.
#NIECH ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ
#ŁączyNasPamięć „AkcjaŻonkile 19 kwietnia 1943 r., wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Dziś, w 80. rocznicę tego wydarzenia , w całej Polsce odbywały się liczne uroczystości upamiętniające losy bohaterów . Nasza szkoła również włączyła się aktywnie w te obchody. Na lekcjach plastyki uczniowie przygotowywali papierowe żonkile, wycinane i sklejane według instrukcji zaczerpniętej ze strony Muzeum Historii Żydów Polskich - Muzeum Polin. Wzięli także udział w okolicznościowych lekcjach historii, podczas których nauczyciel, w ciekawy sposób przybliżył im genezę Powstania w Getcie Warszawskim. Do obchodów włączyła się również Biblioteka Szkolna, która we współpracy z Biblioteką Publiczną przygotowała dla klasy 3 b zajęcia czytelniczo-techniczne. Uczniowie wysłuchali opowiadania pt.: „Było-nie ma-jest” Katarzyny Jackowskiej-Enemuo. Wzruszającego tekstu, w którym, wraz z główną bohaterką Krysią, odbywamy podróż po miejscach, czasach i osobach, które były, których nie ma, a chcemy o nich pamiętać. Podczas zajęć dzieci wykonały również żonkile. Dlaczego żonkile? żonkile swoim kształtem przypominają sześcioramienną Gwiazdę Dawida. Opaski z takim oznaczeniem musieli nosić wszyscy Żydzi przebywający w getcie. Przypinane dziś do odzieży, nawiązują do bukietu żółtych kwiatów, które Marek Edelman - jeden z ostatnich przywódców powstania w getcie warszawskim, otrzymywał od anonimowej osoby co roku, w rocznicę wydarzenia. Przypinane na znak pamięci o powstaniu w getcie warszawskim i jego Bohaterkach i Bohaterach. Akcja Żonkile przywraca pamięć o tych wydarzeniach. NIECH ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ!
Akcja Żonkile 2023
#ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile2023 19 kwietnia włączamy się w ogólnopolską akcję Żonkile, której organizatorem jest Muzeum Żydów Polskich POLIN. Akcja ma na celu w symboliczny sposób upamiętnić rocznicę powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. W tym roku obchodzimy 80 rocznicę! Aby przekazać wiedzę i zachować pamięć o wydarzeniach, w szkole odbędą się tematyczne lekcje i warsztaty. We współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Łęczycach, w bibliotece odbędzie się dla uczniów z klasy 3 b lekcja historii. Na lekcjach plastyki uczniowie wykonają żonkile. Dlaczego żonkile? Oto historia: Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Powstania Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Żółty żonkil stał się symbolem zbiorowej pamięci, nadziei i szacunku. Niech #ŁączyNasPamięć Więcej o akcji na stronie https://polin.pl/pl/akcja-zonkile-w-szkolach-bibliotekach-i-instytucjach
Konkurs plastyczny "Koszyczek wielkanocny" został roztrzygnięty !
Miło nam poinformować, że konkurs plastyczny pt "Koszyczek wielkanocny" został rozstrzygnięty. Kolejne miejsca zajęli: I miejsce – Iga Pajączkowska, Zosia Kutzmer, Cezary Seta, Amelia Naplocha, Zuzanna Chmielewska, Łukasz Żółtowski, II miejsce – Jasiu Łapczuk, Sylwia Konarska, Julianna Górska III miejsce – Oliwia Sirocka, Bianka Stasiak, Lena Bogusz Wyróżnienia – Tymek Pepliński, Jasiu Wojciechowski, Alan Cemka, Amanda Wittbrodt, Klaudia Baranowska. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni upominkami ufundowanymi przez Radę Rodziców. W imieniu dzieci serdecznie Dziękuję Pani Katarzynie Pajączkowskiej, Przewodniczącej Rady Rodziców, za upominki oraz pomoc w zorganizowaniu konkursu. ŻYCZYMY WESOŁYCH ŚWIĄT ORAZ DUŻO PREZENTÓW OD ZAJĄCZKA !!!
Uwaga KONKURS ! TULISZKOWSKI TALENT SHOW
OGÓLNOPOLSKI KONKURS CZYTELNICZY DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH #Księgarnia Tuliszków Zachwyciła Cię ostatnio jakaś książka? Zachwyć i nas! I chwyć książki z Księgarni Tuliszków! Stwórz dzieło: wiersz, opowiadanie, utwór muzyczny, komiks, pracę plastyczną na temat Twojej ulubionej książki. Konkurs polega na przygotowaniu i przesłaniu pracy, której tematyka związana jest z motywem przewodnim konkursu "Za-chwyceni książką", w której uczestnik wykaże się swoim talentem w trzech poniższych kategoriach do wyboru: Praca plastyczna – wykonana dowolną techniką, w dowolnym formacie, zeskanowana lub sfotografowana, Utwór muzyczny – oryginalny, stworzony od podstaw tekst i muzyka, praca zapisana w formie pliku filmowego lub dźwiękowego, Wiersz lub opowiadanie – oryginalny, stworzony od podstaw tekst, o objętości maksymalnie 3600 znaków ze spacjami. Adresatami konkursu są uczniowie szkół podstawowych na terenie całej Polski. Do wygrania atrakcyjne vouchery na zakup książek w Księgarni Tuliszków! Komisja konkursowa wyłoni laureatów, którym zostaną przyznane nagrody. Nagrodami są bony do wydania na dowolne książki z całej oferty sklepu internetowego www.ksiegarnia-tuliszkow.pl: w kategorii praca plastyczna: nagroda dla placówki, którą reprezentuje uczestnik – bon o wartości 500 zł oraz nagroda indywidualna dla ucznia - autora pracy – bon o wartości 300 zł, w kategorii utwór muzyczny: nagroda dla placówki, którą reprezentuje uczestnik – bon o wartości 500 zł oraz nagroda indywidualna dla ucznia - autora pracy – bon o wartości 300 zł, w kategorii wiersz lub opowiadanie: nagroda dla placówki, którą reprezentuje uczestnik – bon o wartości 500 zł oraz nagroda indywidualna dla ucznia - autora pracy – bon o wartości 300 zł. ZASADY KONKURSU SĄ PROSTE: Zgłoś udział w konkursie, wypełniając formularz rejestracji. Zgłoszenia możesz dokonać do 30.04.2023 r. KLIKNIJ TUTAJ, ABY WYPEŁNIĆ FORMULARZ ZGŁOSZENIA ONLINE Każda szkoła może zgłosić dowolną ilość prac do udziału w konkursie. Prześlij nam pracę konkursową w formie pliku audio, audio video, pliku graficznego na adres ksiegarnia@ksiegarnia-tuliszkow.pl w terminie do 30.04.2023 r. (w formacie avi, mp4, mp3, doc, pdf, jpg, png, skan lub zdjęcie – w przypadku pliku większego niż 20 mb prześlij przez wetransfer) z adresu wskazanego w formularzu zgłoszeniowym. W temacie maila wskaż kategorię, w jakiej została wykonana praca: praca plastyczna, praca muzyczna, praca tekstowa oraz w treści wpisz imię i nazwisko autora oraz pełną nazwę reprezentowanej placówki. Udostępnij swoją pracę konkursową na profilu FB Twojej placówki wraz z oznaczeniem naszego profilu FB https://www.facebook.com/tuliszkow bądź w przypadku braku FB – udostępnij pracę konkursową na stronie internetowej (do 30.04.2023 r.) Do wygrania atrakcyjne nagrody o łącznej puli 2400 zł na zakupy książek w Księgarni Tuliszków! Konkurs zostanie rozwiązany 12.05.2023 r. poprzez podanie listy osób i szkół nagrodzonych w poszczególnych kategoriach na stronie internetowej oraz na profilu facebookowym organizatora.
"Co mnie bawi? Co mnie śmieszy?
Dzisiaj, w przeddzień Prima Aprilis" uczniowie z klasy 2b zrealizowali kolejne zadanie z projektu "Książko - przedstaw się ! Odczarowujemy czytanie". Uczniowie poszukiwali w w czasopiśmie "Świerszczyk" działu z dowcipami, po czym z wybranych żartów tworzyli nowe teksty. Zadanie nie było łatwe,ale uczniowie poradzili sobie z nim bardzo dobrze.
Wielkanocne malowanie
Za nami kolejne spotkanie z twórczością uczniowską naszej szkoły. Kolejny talent odsłoniła przed nami uczennica z klasy 5 a, Zuzanna. Tym razem Zuzia spotkała się z uczniami z klasy 3 a, aby wspólnie wykonać świąteczny obraz. Trzecioklasiści namalowali pięknego kurczaczka, na niebieskim tle. Wesołych Świąt ! Serdecznie gratulujemy Zuzi kolejnego talentu, a pozostałych zapraszamy do dzielenia się swoimi umiejętnościami.
"KOLEKCJONUJĘ ZNACZKI POCZTOWE"
Za nami kolejne spotkanie z cyklu "Pasje naszych uczniów". W dniu dzisiejszym swoją pasją do filatelistyki pochwalił się, przez uczniami z klast 2 b, Mateusz Malek z klasy 5 a. Uczniowie wykonali również świąteczne kartki pocztowe, oczywiście z zaprojektowanymi przez siebie znaczkami pocztowymi.Pocztówki zaadresowali do biblioteki szkolnej. Z najlepszymi życzeniami Wielkanocnymi. Uczniowie klasy 2 b.
"Zróbmy szum wokół wody !"
22 marca odchodzimy Światowy Dzień Wody. Święto ustanowione przez ONZ ma na celu uświadomienie nam, jak wielką rolę odgrywa woda i jakie zagrożenie niesie ze sobą coraz większy spadek jej zasobów. W dniu dzisiejszym, w bibliotece, wspólnie z Kierownikiem Gminnego Zakładu Usług Komunalnych, Panem Witoldem Szmidtke, Panią Wiesławą, pracownikiem GZUKu oraz przedszkolakami zastanawialiśmy się, nad tym, skąd bierze się woda w kranie i do czego ją zużywamy? Czy wykorzystujemy ją z rozwagą? Jakie ma ona znaczenie dla nas i całego ekosystemu? Jak możemy ją oczyścić i odzyskać? Pomocny okazał się przeczytany z książki pt.: „Poradnik młodego ekologa” wiersz oraz tematyczne filmiki zaprezentowane przez naszych gości. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, dyskutowali i z zainteresowaniem oglądali przyniesione przedmioty. Na koniec spotkania dzieci otrzymały od naszych gości miłe niespodzianki: butelkowaną wodę (wszakże świętowaliśmy Dzień Wody), słodycze oraz kropelki wody do pokolorowania. W każdy dzień możemy rozpocząć działania zmierzające do oszczędzania wody i zachęcić do tego innych. My wybraliśmy dzień dzisiejszy i zrobiliśmy „szum wokół wody !”. Serdecznie Dziękujemy Przedstawicielom GZUKu za bardzo ciekawe spotkanie i upominki.