Obchody Dnia Patrona

Utworzono: 08-06-2022

Patron szkoły to osoba, której życie i działalność służą pokoleniom. To autorytet reprezentujący treści i wartości bliskie dzieciom i młodzieży.

3 czerwca 2022 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łęczycach odbyły się uroczystości związane z Dniem Patrona.

Nasz Patron - Adam Loret jest niezwykle bogatą indywidualnością. Z wykształcenia i zamiłowania leśnik, był Naczelnym Dyrektorem Lasów Państwowych i wybitnym organizatorem struktur terenowych administracji leśnej i leśnictwa w okresie międzywojennym.

Tegoroczne obchody Dnia Patrona zostały poprzedzone konkursem wiedzy: „Życie i działalność Adama Loreta” oraz konkursami artystycznymi: „Adam Loret w oczach dzieci”, „Adam Loret słowem malowany”,  które zorganizowały panie: Barbara Tarasiuk i Anna Kotłowska.

W obchodach uczestniczyła cała społeczność szkolna: przedszkolaki,  uczniowie klas   I – VIII, nauczyciele, dyrekcja oraz znamienici goście: wójt Gminy Łęczyce – p. Piotr Wittbrodt, zastępca wójta –  p. Bożena Pruchniewska, nadleśniczy Nadleśnictwa Strzebielino – p. Mariusz Kaliszewski, dyrektorzy szkół: p. Adam Młyński i p. Aleksandra Ropela, proboszcz parafii z Brzeźna Lęborskiego – ks. Mariusz Szyca oraz przewodniczący Rady Gminy Łęczyce – p. Tomasz Białobrzeski.

Uroczystości rozpoczęły się od akademii, na której młodzież  przedstawiła postać Adama Loreta i przypomniała jego zasługi dla Lasów Państwowych. Przedszkolaki  pod kierunkiem p. Moniki Naczk przygotowały inscenizację o tym, jak należy dbać o otaczającą nas przyrodę. Całość uświetniły deklamacje wierszy i piosenki w wykonaniu naszego  szkolnego chóru, którym dyrygowała p. Katarzyna Jarmoluk, gra na rogach w wykonaniu p. Sławomira Domskiego oraz rodzeństwa Kaliny i Kajetana Stawskich, a także taniec Jerusalema zaprezentowany przez społeczność uczniowską, którego choreografem była p. Iwona Ławniczak. Nie można zapomnieć o pięknych dekoracjach, przygotowanych przez  p. Anitę Orłowską - nadały one wzniosłego charakteru całemu wydarzeniu.

Kolejnym punktem obchodów było złożenie kwiatów pod pomnikiem Adama Loreta.

Pani dyrektor Magdalena Petta w swoim wystąpieniu mówiła o konieczności dbania o środowisko, zapewniła tym samym wszystkich zgromadzonych o podejmowanych wciąż na nowo działaniach związanych z edukacją leśną. Na koniec podziękowała  dzieciom i młodzieży za wzorową postawę, a nauczycielom za zaangażowanie  w obchody Dnia Patrona.

Uroczystości zakończył I bieg im Adama Loreta, który zorganizowali p. Krzysztof Licau i p. Krystian Mudlaf.