Biblioteka

1105, 2022
"Witaminowe przyjęcie"

"Witaminowe przyjęcie"

        Dzisiaj w bibliotece świętowaliśmy razem z panią Justyną – szkolną pielęgniarką, nadchodzące święto, Dzień Pielęgniarki. Wspólnie zorganizowaliśmy witaminowe przyjęcie, na które zaprosiliśmy przedszkolaki z grupy 0C i 0D. Ależ to była uczta! Na początku był pokarm dla ducha ! czyli przedstawienie o zdrowym trybie życia, w wykonaniu kółka bibliotecznego. Potem pani Justyna przeczytała zgromadzonym książkę o rezolutnej Kici Koci pt. „Witaminowe przyjęcie”. Po uczcie duchowej przystąpiliśmy do przyrządzania potraw. Jakich? Oczywiście, zdrowych. Kucharz Pascal, w tej roli znakomicie sprawdził się Witek, przygotował pyszną magiczną sałatkę. A że zbliżała się właśnie  pora  obiadowa, Pani Justyna przypomniała dzieciom o zachowaniu się przy stole i kulturze spożywania posiłków. A na koniec, to dopiero była gratka! Coś dla ciała!  Przy piosence „Witaminki, witaminki” tanecznym pląsom nie było wręcz końca. Pani Justyno, serdecznie dziękujemy za wspaniałe spotkanie, które utrwaliło przedszkolakom wiedzę na temat zdrowego trybu życia.  Z okazji Dnia Pielęgniarki życzymy wiele radości i satysfakcji z niesienia pomocy potrzebującym. Dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności.  

1105, 2022
Magiczna moc bajek. Spotkanie grupy O C z  Panem Michałem - Żołnierzem

Magiczna moc bajek. Spotkanie grupy O C z Panem Michałem - Żołnierzem

Dzisiaj w bibliotece gościliśmy niezwykłego gościa. Z przedszkolakami grupy 0C, która uczestniczy w projekcie „Magiczna moc bajek”, spotkał się z Pan Michał -  strażak i  żołnierz pełniący  służbę w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Specjalnych  w Strzepczu, prywatnie tata Tosi z tejże grupy. Pan Michał rozpoczął swoją wizytę od  snucia opowieści  o patriotyzmie -  historii zaczerpniętej z książki Marka Michalaka pt.„Opowieści o tym, co w życiu ważne”. Po czytaniu i interesującej dyskusji zaproszony gość, opowiedział dzieciom o swojej służbie,  zaprezentował także własny  mundur. Największe zainteresowanie wzbudził jednak żołnierski ekwipunek - hełm, maska przeciwgazowa, kamizelka kuloodporna, słuchawki, pas wojskowy, a nawet racja żywnościowa.   Każdy chętny przedszkolak,  przymierzając różne nakrycia głowy i inne żołnierskie elementy, choć przez chwilę mógł się poczuć jak prawdziwy żołnierz. Uczniowie dowiedzieli się również, co żołnierze robią na poligonie i jakie przybierają tam  barwy maskujące, a na koniec spotkania  mieli  okazję nauczyć się salutować. Tematyka wojskowa bardzo zainteresowała maluchy. W podziękowaniu za miłe spotkanie, dzieci wyrecytowały Panu Michałowi wiersz i wręczyły upominek. Wizyta na długi czas pozostanie w ich pamięci, a zwłaszcza Tosi, która na pewno nie spodziewała się  spotkania z Tatą Żołnierzem w bibliotece.

2804, 2022
Emilia i  Zuzanna i Ich szydełkowe inspiracje

Emilia i Zuzanna i Ich szydełkowe inspiracje

Emilia i Zuzanna i Ich szydełkowe inspiracje Za nami kolejne warsztaty z rękodzieła. Tym razem w bibliotece na wspólnym szydełkowaniu spotkały się uczennice z klasy 4 a - Emilia Ropela i Zuzanna Bogusz. Dziewczyny podzieliły się swoją pasją z uczniami z klasy 2 b i 8 a. Emilia zainteresowała  się szydełkowaniem  2 lata temu, gdy obserwowała podczas robótek ręcznych  swoje babcie.  Troszkę o nim zapomniała, do pasji wróciła niedawno, po namowie młodszego brata, który uczestniczył już w podobnych warsztatach w bibliotece. Zuzia natomiast podpatrzyła tę  sztukę od Emilii i tak to obie dziewczynki postanowiły podzielić się zainteresowaniami z młodszymi i starszymi koleżankami i kolegami ! Uczennice w ciekawy sposób przekazały zgromadzonych tajniki szydełkowania.  Pod Ich kierunkiem chętni próbowali wykonać bransoletki.  Mimo, że czasami trzeba było coś spruć, w efekcie powstały cudne włóczkowe ozdoby.  Emilii i Zuzannie gratulujemy pomysłu na kreatywne spędzanie wolnego czasu, uczestnikom natomiast cierpliwości i pomysłowości. Wszystkich pozostałych, chcących podzielić się swoją pasją i zainteresowaniami,  zapraszamy  do współpracy.

2504, 2022
Dbam o środowisko

Dbam o środowisko

  Za nami kolejne zajęcia  w ramach projektu „Magiczna moc bajek”. Dzisiejsze spotkanie pt. „Piękno i ochrona przyrody” nawiązywało do Dnia Ziemi, obchodzonego 22 kwietnia, oraz kolejnych ważnych wartości, omawianych w kwietniowym module programu. Z tej okazji w bibliotece gościliśmy Panią  Gabrielę Szmidtke - Kierownika Referatu Ochrony Środowiska i Klimatu w naszym Urzędzie Gminy oraz przedszkolaki z grupy 0C.  Uczestnicy obejrzeli  scenkę w wykonaniu kółka bibliotecznego, która przypomniała im  w jaki sposób dbać o przyrodę. Informacje te utrwaliła również Pani Gabriela, czytając dzieciom książkę „Przygody Fenka. Segreguję śmieci”, z serii  "Dbam o środowisko". Dzieci z uwagą i zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach, chętnie dzieląc się swoimi spostrzeżeniami. Omawiane zagadnienia podsumowała Pani Agnieszka z Biblioteki Publicznej, która na zakończenie przygotowała dla nich  test dotyczący segregacji odpadów. Maluchy zdały go celująco, dlatego w nagrodę otrzymały od Pani Gabrieli eko-upominki, za które serdecznie dziękują.    

2204, 2022
Rady nie od parady

Rady nie od parady

    Dzień Ziemi to jeden z ważniejszych dni w roku, który przypomnieć powinien wszystkim o konieczności ochrony naszej planety. O  ważnych dla środowiska naturalnego kwestiach, 22 kwietnia opowiadały uczniom  dziewczynki z kółka bibliotecznego. W ramach akcji „ Rady nie od parady!” odwiedziły podczas lekcji starszych kolegów i koleżanki, aby zaprezentować im krótkie ekologiczne przedstawienie.Uczniowie, którzy uważnie obejrzeli występ, wzięli udział w konkursie z nagrodami, ekologicznymi oczywiście !      Dziewczyny wystąpiły również w bibliotece przed uczniami z klasy 1a. Dla nich zajęcia przygotowały Panie Bibliotekarki.  Uczestnicy,  zainspirowani opowiadaniem przeczytanym przez Panią Agnieszkę,  prowadzili żywiołową dyskusję na temat przyczyn zanieczyszczania ziemi oraz pomysłów jak temu zapobiec. Na koniec spotkania, utrwalając wiadomości związane z ekologią i ochroną ziemi,  młodzi czytelnicy rozwiązywali krzyżówkę.

2204, 2022
Dzień Książki i Praw Autorskich

Dzień Książki i Praw Autorskich

Gdzie można świętować  Światowy  Dzień  Książki i Praw Autorskich ? Wiadomo, że w bibliotece ! Z okazji święta, przypadającego na 23 kwietnia gościliśmy w bibliotece przedszkolaki z klasy 0B.   Pani Agnieszka przeczytała dzieciom książkę o przygodach czwórki przyjaciół oraz psa o detektywistycznych zdolnościach imieniem Scooby-Doo ! Przedszkolakom bardzo spodobała się przeczytana książeczka oraz wiele innych zaprezentowanych przez Panie Bibliotekarki.

2004, 2022
Akcja żonkile 2022

Akcja żonkile 2022

#ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile2022   Podobnie jak w roku ubiegłym włączyliśmy się w ogólnopolską akcję Żonkile, której organizatorem jest Muzeum Żydów Polskich POLIN. Akcja ma na celu w symboliczny sposób upamiętnić rocznicę powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku.

1204, 2022
Wielkanocne warsztaty z klasą V b

Wielkanocne warsztaty z klasą V b

Dzisiaj w bibliotece odbyły się kolejne warsztaty wielkanocne.  W kreatywnym spotkaniu uczestniczyła klasa 5 b, która swoją obecność  zawdzięczała  wygranej w szkolnym konkursie na  „Najciekawszą gazetkę wiosenną”.  Voucher  ufundowany  przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Łęczycach  w dniu dzisiejszym został zrealizowany!!!  Uczniowie, pod czujnym okiem Pani Kornelii,   wykonali  nietypowe, bo papierowe pisanki, które niewątpliwie wprowadziły ich  w świąteczny nastrój.  

0604, 2022
„Zrobione z gałązek, kwiatów i  wstążek…” warsztaty tworzenia palm wielkanocnych

„Zrobione z gałązek, kwiatów i wstążek…” warsztaty tworzenia palm wielkanocnych

Zbliżające się Święta Wielkanocne to okazja, aby przypomnieć sobie polskie zwyczaje świąteczne. Z tradycją tworzenia palm wielkanocnych zapoznała dzisiaj uczniów klasy VI a  Pani Alicja Godzisz z Łęczyc. Pani Alicja już wielokrotnie dzieliła się z uczniami naszej szkoły swoimi umiejętnościami  plastycznymi. Dzisiaj pokazała,  jak z gałązek oraz kolorowej krepiny wyczarować piękne palemki. Dzieci wykazały się dużym zapałem i kreatywnością, dlatego wykonane przez nich  oryginalne palmy, z pewnością będą ozdobą wielu wielkanocnych stołów. Pani Alicjo, serdecznie dziękujemy za kolejne kreatywne spotkanie, przygotowane ozdoby  (było tego naprawdę sporo!) oraz cierpliwość w tłumaczeniu, skręcaniu i  wywijaniu ozdobnych kwiatowych elementów.

0504, 2022
„Szydełko to moja pasja”. Warsztaty szydełkowania  przeprowadzone przez Marlenę z klasy IV b

„Szydełko to moja pasja”. Warsztaty szydełkowania przeprowadzone przez Marlenę z klasy IV b

Dzisiaj w bibliotece na uczniów z klas I czekała miła niespodzianka. Mogli poznać tajniki  szydełkowania, które przekazała im – na co dzień uczennica kasy IV, w czasie wolnym – miłośniczka szydełka – Marlena.

2503, 2022
Psi superbohaterowie!

Psi superbohaterowie!

W marcowym module projektu „Czytanie ma moc”  uczniowie klasy 1 b wytropili i wpisali do czytelniczych paszportów kolejne ważna słowa:, min. kynologia, psi superbohaterowie. Poznając  „Opowieści o psach, które ratowały świat. 31 wiernych zwierzaków, które odcisnęły ślady swoich łap w historii”, dzieci uczestniczyły  w wielu ciekawych literackich przygodach. Tworzyły komiksy, poznały, a nawet pisały alfabet Brailee"a naśladowały rasy psów, a na koniec ułożyły HYMN NA CZEŚĆ PSÓW BOHATERÓW. BRAWO DZIECIAKI !.

2503, 2022
Światowy Dzień Czytania Tolkiena

Światowy Dzień Czytania Tolkiena

Dla fanów literatury J.R.R Tolkiena,  25 marca to szczególna data. Tego dnia na całym świecie  obchodzony jest Dzień Czytania Tolkiena. Odczytywane są fragmenty jego dzieł, organizowane są spotkania, czy seanse filmowe na podstawie książek pisarza. Biblioteka również włączyła się w powyższą akcję, zapraszając do udziału klasę V a.  Pani Agnieszka z biblioteki Publicznej , wielka miłośniczka literatury fantasy, przeczytała uczniom fragmenty książki „Władca Pierścieni”. Akcja powieści,  rozgrywająca  się w mitycznym świecie Śródziemia, zainteresowała uczniów na tyle, że postanowili stworzyć, rzucając kostkami story cubes, własne opowiadanie. Bardzo ciekawe. Przeczytajcie sami...

1303, 2022
"Dla Sołtysa w Dniu Jego Święta mamy wierszyków wiele..."

"Dla Sołtysa w Dniu Jego Święta mamy wierszyków wiele..."

11 marca w bibliotece odbyło się kolejne spotkanie  przedszkolaków z grupy 0 C, w ramach cyklu „Magiczna moc bajek”. W marcowym module dzieci poznały następne  ważne w życiu każdego człowieka wartości. O życiowych drogowskazach – min.  empatii i wrażliwości,  zawartych w książce  „Florka. Z pamiętnika ryjówki”, przeczytał dzieciom Pan Michał Mach. Pan Michał właśnie w tym dniu świętował z przedszkolakami, ich wychowawczyniami, Panią Dyrektor Magdaleną Petta i Paniami Bibliotekarkami swoje święto – Dzień Sołtysa.

1003, 2022
Jak  to „telefon miał kiedyś kabel?, „ a telefon komórkowy kiedyś nie był smart fonem?”.

Jak to „telefon miał kiedyś kabel?, „ a telefon komórkowy kiedyś nie był smart fonem?”.

„Zrób za pomocą młotka i gwoździka małe dziurki w obu puszkach. Przeciągnij przez dziurki sznurek i zawiąż go na kilka supełków (w środku każdej puszki). Naciągnij sznurek i… …uczniowie klasy 3  b już wiedzą, co powstanie, na podstawie  instrukcji, podanej na dzisiejszych zajęciach przez Pana Bogdana  Godzisza z Łęczyc.   Kolejne spotkanie,  nawiązujące do książki „Rany Julek. O tym, jak Julian Tuwim został poetą”, omawianej w czytelniczym projekcie, miało charakter warsztatowy. Julian Tuwim, zanim został znanym poetą, bardzo dużo eksperymentował, budował...skonstruował również telefon na sznurku. Idąc w ślady poety, trzecioklasiści także chcieli troszkę poeksperymentować, dlatego ogromną frajdę sprawiło im stworzenie, pod czujnym okiem naszego gościa,  kilku sztuk  telefonów na sznurku, przez które mogli prowadzić pogawędki.