Dzień spódnicy

29 października z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego obchodziliśmy w naszej szkole DZIEŃ SPÓDNICY.

Badania archeologiczne wykazały, że pierwsze ubrania przypominające spódnice były znane już kilka tysięcy lat przed naszą erą. Były one wykonywane głównie z trzciny lub ze słomy i nosili je również mężczyźni. Z czasem zarysował się wyraźny podział: panowie (za wyjątkiem Szkotów) przysposobili sobie spodnie, kobiety spódnice. Kształt i długość spódnic zmieniał się na przestrzeni wieków. Średniowieczne damy z wyższych sfer nosiły na przykład ogromne, szerokie spódnice, których średnica u dołu wynosiła nawet 3 metry. Z kolei rewolucja obyczajowa lat 60 przyniosła ze sobą miniówki. Lata 70 to okres, w którym spódniczki zaczęły być zastępowane spodniami.

Obecnie coraz mniej kobiet nosi spódnice. Jak pokazują badania, aż 14% kobiet nie ma zamiaru nigdy jej założyć, a 40% tylko latem pozwala sobie na odsłonięcie nóg. Dlatego też 30 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Spódnicy zwany też Dniem Kobiecości,  gdyż nie od dziś wiadomo, że spódnica czy sukienka to atrybut kobiecości.

Dziękujemy wszystkim, którzy podczas DNIA SPÓDNICY ubrani byli stosownie do  obchodzonego święta.

Dzień spódnicy