#NIECH ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ

Utworzono: 19-04-2023

#ŁączyNasPamięć

#AkcjaŻonkile

19 kwietnia 1943 r., wybuchło powstanie w getcie warszawskim.  Dziś, w 80. rocznicę tego wydarzenia ,  w całej Polsce odbywały się liczne uroczystości upamiętniające losy bohaterów . Nasza szkoła również włączyła się aktywnie w te obchody.

Na lekcjach plastyki uczniowie przygotowywali papierowe żonkile, wycinane i sklejane według instrukcji zaczerpniętej ze strony Muzeum Historii Żydów Polskich - Muzeum Polin. Wzięli także udział w okolicznościowych lekcjach historii, podczas których nauczyciel, w ciekawy sposób przybliżył im genezę Powstania w Getcie Warszawskim.

Do obchodów włączyła się również Biblioteka Szkolna, która we współpracy z Biblioteką Publiczną przygotowała dla klasy 3 b  zajęcia czytelniczo-techniczne. Uczniowie wysłuchali opowiadania pt.: „Było-nie ma-jest” Katarzyny Jackowskiej-Enemuo. Wzruszającego  tekstu, w którym, wraz z główną bohaterką Krysią,  odbywamy podróż po miejscach, czasach i osobach, które były, których nie ma, a chcemy o nich pamiętać.

Podczas  zajęć dzieci wykonały również żonkile.

Dlaczego  żonkile?

• żonkile swoim kształtem przypominają sześcioramienną Gwiazdę Dawida. Opaski z takim oznaczeniem musieli nosić wszyscy Żydzi przebywający w getcie.
  • Przypinane dziś do odzieży,  nawiązują do bukietu żółtych kwiatów, które Marek Edelman - jeden z ostatnich przywódców powstania w getcie warszawskim, otrzymywał od anonimowej osoby co roku, w rocznicę wydarzenia.
  • Przypinane na znak pamięci o powstaniu w getcie warszawskim i jego Bohaterkach i Bohaterach.

Akcja Żonkile przywraca pamięć o tych wydarzeniach. NIECH ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ!

#NIECH ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ