Akcja żonkile 2022

#ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile2022

Podobnie jak w roku ubiegłym włączyliśmy się w ogólnopolską akcję Żonkile, której organizatorem jest Muzeum Żydów Polskich POLIN. Akcja ma na celu w symboliczny sposób upamiętnić rocznicę powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku.

Aby przekazać  wiedzę i  zachować  pamięci o wydarzeniach, na lekcjach historii poruszane były kwestie związane z tą tematyką.

We współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Łęczycach, w bibliotece odbyła  się lekcja historii, w której uczestniczyli uczniowie z klasy 3 a. Podczas zajęć, Pani Agnieszka, czytając opowiadanie Pawła Beręsewicza „Strasznie, strasznie”, zwróciła  uwagę na takie  wartości jak rodzina i empatia. Opowiadanie,  powstało z myślą o tegorocznych  obchodach rocznicy wybuchu powstania. Autor przedstawił w nim poruszającą historię relacji ojca i synka, których życie niemal z dnia na dzień ulega całkowitej zmianie. Historia nawiązująca do powstania getta, spodobała się uczniom. Po części literackiej dzieci przystąpiły  do wycinania i sklejania żonkili.

Dlaczego żonkile? Zapytali?

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Powstania Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Żółty żonkil  stał się symbolem  zbiorowej pamięci, nadziei i szacunku – odpowiedziałyśmy.

Takowe kwiaty wykonali  w dniu dzisiejszym również inni uczniowie naszej szkoły.

Niech #ŁączyNasPamięć

Akcja żonkile 2022