Akcja Żonkile 2023

#ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile2023

19 kwietnia włączamy się w ogólnopolską akcję Żonkile, której organizatorem jest Muzeum Żydów Polskich POLIN. Akcja ma na celu w symboliczny sposób upamiętnić rocznicę powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. W tym roku obchodzimy 80 rocznicę!

Aby przekazać  wiedzę i  zachować  pamięć o wydarzeniach,  w szkole odbędą się  tematyczne lekcje i warsztaty. We współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Łęczycach, w bibliotece odbędzie się  dla uczniów z klasy 3 b lekcja historii.

Na lekcjach plastyki uczniowie wykonają żonkile.

Dlaczego żonkile? Oto historia:

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Powstania Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Żółty żonkil  stał się symbolem  zbiorowej pamięci, nadziei i szacunku.

Niech #ŁączyNasPamięć

Więcej o akcji na stronie

Akcja Żonkile 2023