Słodka matematyka

zajęcia integracyjne uczniów klasy IIIB Szkoły w Łęczycach i klasy IIIA w Brzeźnie Lęborskim

To już kolejne spotkanie integracyjne uczniów klas III  Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Łęczycach. Tym razem uczniowie szkoły filialnej w Brzeźnie Lęborskim zaprosili uczniów klasy III B. Przed właściwymi zajęciami, mama jednego z uczniów- P. Kornelia Skrzyńska zachęciła uczniów do zabawy w redaktorów i autorów własnej książki pt. „Nowe przygody Karolci” w nawiązaniu do lektury, którą dzieci właśnie omawiały. Następnie uczniowie podczas wspólnych zajęć z orientacji  zawodowej podjęli  się zadań polegających na utrwaleniu tabliczki mnożenia w „słodki sposób”. Tematem spotkania była słodka matematyka, a zmagania uczniów obserwowała P. Anna Jakubowska- dyrektor ZS-P w Łęczycach. Uczniowie podczas zajęć zapoznali się etapami powstawania czekolady, dowidzieli się z czego się składa, jak powstają pralinki czekoladowe i tabliczki czekoladowe o różnych smakach. Dzieci wypowiadały się swobodnie na tematy pracy cukiernika. Został też podjęty temat zdrowego wpływu czekolady na rozwój umysłowy człowieka. Słodką matematykę powiązaliśmy z utrwaleniem działań matematycznych na mnożenie i dzielenie. Rysując, a potem w praktyce dzieląc własne czekolady uczniowie sprawdzali z ilu kostek składa się ich tabliczka czekolady. Mówiąc krótko: tabliczki czekolady powiązaliśmy ze sobą z tabliczką mnożenia. Uczniowie w praktyce mieli możliwość  nauki na co należy zwracać uwagę  poszukując na opakowaniach ważnych informacji np. skład kakao , masa, data ważności. Podsumowaniem zajęć była słodka niespodzianka przygotowana przez mamy uczniów, którym było fondue czekoladowe .

Uważamy, że takie zajęcia integracyjne są ważnym elementem w rozwoju dzieci i sprzyjają nauce również poprzez zabawę.

Magdalena Petta, Dorota Pranga

Słodka matematyka