„O Kaszubach Opowieści Kilka... - Młody Festiwal Folkowy"

„O Kaszubach Opowieści Kilka... - Młody Festiwal Folkowy"

Miło mi poinformować, iż nasza szkoła bierze udział w projekcie  „O Kaszubach Opowieści Kilka... - Młody Festiwal Folkowy"”

Kilka informacji o projekcie:

 OKRES REALIZACJI

wrzesień – październik 2019

WNIOSKODAWCA PROJEKTU

Gminna Biblioteka  Publiczna im. Leona Roppla w Luzinie

PARTNERZY PROJEKTU

Szkoła Podstawowa nr 1 w Luzinie, Szkoła Podstawowa w Gowinie, Szkoła Podstawowa im. A. Loreta w Łęczycach, Gminna Biblioteka Publiczna im. Leona Roppla w Luzinie – filia w Kębłowie

OPIS PROJEKTU

  1.  Projekt  skierowany jest  do społeczności szkół podstawowych, bibliotekarzy, artystów, mieszkańców trzech gmin na Kaszubach (Gminy Wejherowo, Luzino i Łęczyce).
  2. Celem działań jest stworzenie opowieści o tym, co kształtowało kaszubską tożsamość, co dla Kaszubów było i jest ważne w życiu codziennym-od dzieciństwa po starość, w radości i żałobie, rodzinie i grupie znajomych, sąsiadów.
  3.  Głównym zadaniem przedsięwzięcia jest ożywienie dawnej kultury kaszubskiej (zwyczaje, wierzenia, sztuka ludowa, codzienne życie, w tym zabawa i praca) w kontekście naszej codzienności. Poszukiwanie analogii we współczesnym życiu, ale także tego, co minęło a miało istotny wpływ na kształtowanie naszej rodzimej tożsamości.
  4. Realizacja projektu w naszej szkole

 

Zespół ze SP Łęczyce liczyć będzie 15 uczniów (7 osób z klasy VIII a i 8 osób z klasy VI a) .   

ü  Podczas projektu zespół skupi się na dawnej strukturze wsi kaszubskiej, jakie osoby-zawody zamieszkiwały wieś, w jaki sposób ludzie komunikowali się ze sobą.

ü  Poznają tradycję klëki, czyli tzw. laski sołtysa za pomocą, której niegdyś mieszkańcy wsi przekazywali wiadomości.

ü  Na  wyjazdowych warsztatach z rzeźbiarzem Adamem Baranem uczestnicy wyrzeźbią samodzielnie laski sołtysów.

ü  Wezmą udział w wycieczce do wsi Juszki - miejscowości wpisanej do rejestru zabytków przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, przypominającej skansen, odizolowanej od świata, porozmawiają z mieszkańcami, samodzielnie wykonają fotografie wsi. W planach (podczas wycieczki)  jest jeszcze wizyta w Skansenie we  Wdzydzach  Kiszewskich.

ü  Ponadto spotkają się byłym sołtysem Łęczyc, dowiedzą się w jaki sposób współcześnie załatwia się najważniejsze sprawy urzędowe.

ü   Pod kierunkiem Alicji Godzisz wykonają ilustracje przedstawiające życie na wsi kaszubskiej techniką malarstwa na szkle lub kolażu.

 

  1. Podsumowanie wszystkich działań nastąpi podczas Młodego Festiwalu Folkowego w niedzielę 20 października w Luzinie. Na podsumowanie zaproszone zostaną również rodziny uczestników projektu.

ü  Młodzież z Luzina, Łęczyc, Gowina pod opieką koordynatorów zaprezentuje zebrane przez siebie materiały, w tym: zdjęcia, informacje z wycieczek i spotkań z ludźmi kultury, a także wystawią wykonane przez siebie podczas różnorodnych warsztatów i wyjazdów wytwory (rzeźba, linoryt, malarstwo, teatrzyk, itp.)

ü Uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w licznych warsztatach rękodzieła ludowego, zakupić regionalne produkty, wziąć udział w queście. Zagadki i zadania do gry częściowo przygotuje młodzież z zespołów projektowych oraz artyści. Żeby uzyskać odpowiedzi na zagadki trzeba będzie porozmawiać z młodzieżą, wziąć udział w warsztatach i przygotowanych zadaniach. Na uczestników zabawy czekają nagrody rzeczowe. Wydarzenie zakończy się potańcówką i wspólnym zdjęciem.

 Projekt Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019.

Koordynator projektu w szkole – B. K.

Przejdź do góry strony