Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

Spotkanie biblioteczne z ratownikiem medycznym

Co roku, w drugą sobotę września, obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Został on ustanowiony, w 2000 r. z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża. Celem tego święta jest promowanie znaczenia pierwszej pomocy w ratowaniu zdrowia i życia. Szczególny nacisk w tym temacie kłaść się powinno na szkolenie młodych osób, tak by uwrażliwić ich na potrzebę niesienia pomocy, wykształcić w nich właściwe postawy i nauczyć zasad postępowania w razie wypadków.

Edukacja najmłodszych w zakresie udzielania pierwszej pomocy jest niezwykle ważna, dlatego też 17 września Bibliotekę Szkolną, na zaproszenie GBP w Łęczycach, odwiedził Pan Daniel Mancewicz, który jest ratownikiem medycznym oraz strażakiem ochotnikiem.

Pan Daniel spotkał się z uczniami klasy IV i opowiedział im o pracy ratownika medycznego. Dzieci dowiedziały się nie tylko. jak należy zachować się w nagłych wypadkach do momentu pojawienia się fachowej pomocy medycznej, ale też jak sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej oraz co zrobić w przypadku skaleczeń, zasłabnięć i złamań. Pan Daniel pokazał też jak wykonać podstawowe zabiegi resuscytacyjne oraz jak układać poszkodowanego w pozycji bocznej. Uczniowie bardzo chętnie zadawali pytania i aktywnie brali udział w zajęciach wykonując podstawowe czynności ratownicze na fantomie.

Dziękujemy Panu Danielowi za przybycie i przekazanie wiedzy. Dzięki tej lekcji dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości, być może przyczynią się do uratowania komuś życia.

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy