Spotkanie pierwsze …fantastyczno-naukowe

W dniu 29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, a także połączenie przyjemności z czytania i słuchania.

Tego dnia w bibliotece z „Bajkami robotów” Stanisława Lema zapoznali się uczniowie klasy VI a. Była to również okazja do świętowania setnej rocznicy urodzin pisarza, które przypadały 2 września.  W „Bajkach robotów” autor znakomicie połączył motywy baśniowe z elementami właściwymi dla fantastyki naukowej. Uczniowie przeczytali fragmenty książki o trzech elektrycerzach, i jak sami przyznali …nie było wcale łatwo. Niewątpliwą atrakcją była dalsza część spotkania. Pani Agnieszka z Biblioteki Publicznej przedstawiła uczniom różne sposoby kodowania informacji, po czym przystąpili oni do szyfrowania kodem Ottendorfa (dla niewtajemniczonych - szyfrem książkowym). Zabawa z kodem zintegrowała grupę, a niektórych na tyle zainteresowała, że postanowili zagłębić tajniki kodowania w domu, wykorzystując przygotowane dla nich materiały.

O zaletach czytania i kodowania wiedzą wszyscy, ale nie zaszkodzi przypominanie o nich od czasu do czasu, nie tylko z okazji Dnia Głośnego Czytania.